во , ,

20 зачудувачки факти за светот околу нас

Светот сака од време на време да нѐ изненади, само колку да се осигури дека сѐ уште постојат толку многу нешта што умеат да нè фасцинираат.

Купи маица за 599 ден.

busted-maska-crna

Некои од вас не можат да го замислат денот без кафе, но најверојатно не знаете дека кафето всушност не дава енергија. Дури и ако мислите дека добро го познавате вашето тело, понекогаш се чудите зошто само едната ноздра ви е затната кога сте настинати.

Оние пак што имаат миленичиња сигурно имаат прашања во врска со нивното чудно однесување.

Дознајте 20 зачудувачки факти за светот околу нас:

1. Мачките имаат уникатни носеви

Исто како што луѓето имаат уникатни отпечатоци на прстите, така и мачките можат да бидат идентификувани по нерамнините на носевите.

2. Малите животни го гледаат светот во забавена снимка

Студија од 2013 година покажала дека колку е помало животното, толку побрзо неговите очи можат да процесираат информации. Бидејќи тие можат побрзо да процесираат информации од поголемите животни, за нив времето се чини како да минува побавно.

3. Кучињата гледаат во газдите додека се олеснуваат за да се чувствуваат безбедно

Кучињата се чувствуваат ранливо кога одат по голема нужда, па затоа гледаат во нивните сопственици за да се чувствуваат побезбедно. Тие очекуваат дека ќе бидат заштитени или барем предупредени доколку има опасност.

View this post on Instagram

Ah, yes, the #poopstare 😂💩 @heathcliffthepug

A post shared by Rosa ❤🐾 (@tails_n_trails_) on

4. Бутан е единствената земја со негативен јаглероден отпечаток

Бутан е пример за земја кога станува збор за заштита на животната средина. Шумите во Бутан произведуваат толку многу кислород, што количината на кислородот ги надминува емисиите на јаглерод диоксид. Исто така реките во Бутан произведуваат електрична енергија.

https://www.instagram.com/p/Ba8p1fVgnNA/?utm_source=ig_embed

5. Делфините спијат со едно око отворено

Кога спијат делфините, едната хемисфера од нивниот мозок останува активна, додека другата одмара. Така едното око останува отворено, а делфинот може да внимава на предатори. Оној дел од мозокот што продолжува да работи исто така го регулира и дишењето.

6. Бананите се свиткани затоа што растат кон небото

Оваа појава се вика негативен геотропизам. Бананите растат спротивно на силата на гравитацијата, онаму каде што има повеќе сонце, па затоа и растат искривени.

7. Мачките намерно ги игнорираат газдите

Мачките го препознаваат гласот на нивниот сопственик, но одлучуваат да го игнорираат. Научниците сметаат дека ова е така затоа што мачките „не биле припитомени за да им служат на луѓето“ туку „самите се припитомиле“.

8. Кучињата киваат за да покажат дека само си играат

Кучињата киваат за да им покажат на другите кучиња или на луѓето дека само се забавуваат, за да не се случи играта да премине во борба.

9. Од изметот на слонот може да се прави хартија

Квалитетна хартија може да се прави од изметот на слонот бидејќи тој е богат со растителни влакна, а исто така и е добро за природната околина бидејќи не се сечат дрвја.

10. Зелената околина за време на детството може позитивно да влијае на менталното здравје во адолесценцијата

Истражувањата покажале дека растењето во зелена околина е добро за менталното здравје и значајно го намалува ризикот за развој на ментални заболувања.

View this post on Instagram

To be free

A post shared by Hilary Duff (@hilaryduff) onШто мислиш?

26 Поени
Upvote Downvote

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

13 Урнебесни илустрации за жените кои никогаш не се чувствуваат подготвени за лето

Се јавува влав на жешка линија по телефон…