во ,

Бобан Илиоски стана светски шампион во кик-бокс

Бобан Илиоски го здоби насловот на светски шампион во кик-бокс. Неговата победа за златниот медал беше осигурана на Светското првенство во Луо кик, во категоријата до 86 килограми.

Во завршницата на турнирот, Илиоски се искачи на врвот со чиста победа од 3:0 против Нурбек Уришбоев од Узбекистан.


Илиоски исто така доминираше во четвртфиналето и полуфиналето, победувајќи ги Алберт Угринчиќ од Босна и Елјан Алкишијев од Азербејџан со идентичен резултат.

Ова Светско првенство, кое собра 1.429 натпреварувачи од 77 различни земји, се одржа во Албуфеира, Португалија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Господине, возевте 140 Km/h, а дозволено е 100…

Излегол полека, со јакна во раката, да не му е ладно надвор и во тој момент…