во , ,

15 Вистински приказни со шокантни пресврти во реалниот живот

Реклама

Животот има начин да нè изненади, често на најнеочекувани начини. Од секојдневни средби до извонредни авантури, некои вистински приказни се толку полни со драматични пресврти што се ривал на најзапрепастувачката фикција.

– Имав 19 години и неформално се гледав со девојка. Еден ден најдов грутка во едниот од моите тестиси додека се туширав. Отидов кај докторот и се покажа дека е рак и дека ќе мора да го отстранат и ќе мора да имам најмалку две рунди од најинтензивната хемотерапија ако сакам да не умрам. Имаше и многу големи шанси дека ќе бидам стерилен за остатокот од мојот живот. Разбирајќи дека ова е нешто што можеби нема да го преживеам, прекинав со девојката и исчезнав од нејзиниот живот, бидејќи не сакав да бидам мртвото момче. Таа дозна што се случуваше и инсистираше да биде со мене низ сè. Дојде на секоја сесија од 8-10 часа хемотерапија и ми помагаше при закрепнувањето. Шест години подоцна, среќни сме во брак со две деца и третото е на пат.

– Имав најдобар пријател додека растев кој исто така ми беше сосед. Моите браќа и сестри секогаш велеа дека личам на него и дека би било смешно да направиме ДНК тест. Годините поминаа и ние двајцата сме во нашите доцни дваесетти години, кога тој по случаен избор направи ДНК тест на Ancestory.com. Се покажа дека има совпаѓање со моето семејство. Тој е мој полубрат и татко ми мораше многу да објаснува тој ден.

– Од 13 години имав ужасни болки во стапалата кога ќе одев повеќе од еден час. Кога работев во книжарница, често мораше да седам поголемиот дел од времето кога бев таму. Мојот глужд ќе се надуваше, а ако беше многу лошо, и моето колено. Секоја фотографија од мене на Дизни или Универзал, сум во инвалидска количка. Никогаш не добивме конечна дијагноза. Ми беше дијагностициран младешки артритис, неспецифицирано автоимуно нарушување, па дури и ганглион циста. По МРИ, беше откриена делумно споена коска во мојот глужд. Една операција беше се што беше потребно за да се поправи, или барем да се намали болката.

– Кога завршив средно училиште на 15 години имав толку лоши оценки што не бев избран на ниту едно училиште на кое аплицирав. Немав план за мојот живот. Тогаш моите родители видоа дека локалниот стручен колеџ почнува да комбинира колеџ и средно училиште и јас влегов само со потпишување на хартија. Ми требаа четири години, но по тоа отидов на Универзитет за применети науки и сега сум тука: инженер за развој на производи и работам за голема компанија, планирајќи електрани.

– Растев многу богато, татко ми беше могул за недвижнини во европската земја каде што растев. Сериозно, немав грижи на светот, животот беше совршен. Тогаш, еден ден, куп официјални лица дојдоа во нашиот дом, ги земаа сите содржини од канцеларијата на татко ми, го однесоа и сега тој е во затвор за измама и перење пари. Сега функционирам како сите други – работам полно работно време во ресторан, пракса, часови на колеџ.

– Сопругата на мојот братучед водеше двоен живот каде што се омажи за друг маж во Јужна Африка и ги увери двајцата дека работи во државна разузнавачка служба каде што мора да патува меѓу САД и ЈА. Таа навистина работеше за владата, па имаше некои акредитиви, но на ниско ниво административна позиција. Човекот во Јужна Африка ја остави бремена, па таа се врати и му рече на мојот братучед дека близнаците се негови. Ги одгледуваше три години пред другиот човек да го пронајде и да му ги даде информациите што ги добил од неговиот приватен истражувач. Најлошо е што нејзиното семејство помагаше, создавајќи приказни и дури ѝ помагаа да патува напред и назад.

– Бев верена со дечко и мислев дека сè е одлично. Никогаш не се каравме, планиравме да се преселиме од стан во пристоен дом, тој ми помагаше да го одгледувам моето дете од кога беше бебе. Една ноќ легнав да спијам, а тој остана буден за да игра видео игри како што обично правеше. Се разбудив и куќата беше тивка, не можев да го најдам. Мислев дека можеби отиде до продавница… тогаш забележав дека неговиот компјутер (неговиот најдраг предмет) исчезнал. Наместо него беше клучот од станот и белешка во која пишуваше дека никогаш не ме сакал, но ја сакал мојата ќерка и дека заминувањето од неа е најболната работа што некогаш ја направил. И да не се обидувам да го најдам.

– Излегував со многу постар маж две години во моите дваесетти. Ме запроси, и една недела подоцна дознав дека е женет со друга жена цело време. Тој успеа да го скрие тоа бидејќи таа беше во болница и умирала од рак. Неговиот план мораше да биде да ме држи додека таа умре и да ја сокрие целата работа, но таа не умре, па тој паничи и ме запроси мене. Сфатив дека ме лажел нон-стоп од кога се запознавме за речиси сè, и дури и лажеше дека имал мозочен удар еднаш за да не ги помине празниците со мене.

– Замислете го ова: Вие сте на семеен собир, само уживате во обичните разговори и се сретнувате со роднини што не сте ги виделе подолго време. Одеднаш, вашиот вујко станува, го расчистува грлото и објавува дека ја напушта својата удобна канцелариска работа за да стане професионален скајдајвер. Целата соба молчи додека сите разменуваат збунети погледи, обидувајќи се да го процесираат ова неочекувано откритие. И така, средовечната криза на вашиот вујко станува тема за разговор во семејството за години.

– Се откажав од учење германски на 14 години, учев француски и го користев многу повеќе. Се сеќавам дека реков „Кога ќе ми треба германски после ова?“ На 24 години, добив работа во Австрија. Јазикот во Австрија е германски. 14-годишниот јас не размислуваше 10 години напред.

– Некоја жена која сака растенија имаше лош период со некои од нејзините најдраги растенија кои умираа и не можеше да сфати зошто, и тоа полека ја уништуваше, а се испостави дека нејзиниот сопруг ги труеше.

– Кога бев во основно училиште имав панични напади и мајка ми ми даваше некои таблети кои помагаа и години се прашував што беа тие. Таа конечно ми призна денес дека ми давала плацебо витамин Ц таблети.

– Јас и татко ми никогаш не сме имале добар однос бидејќи беше физички и емоционално насилен. Ме избрка од дома како тинејџер и оттогаш немаме контакт. Во зрелоста, мојата сестра го бранеше така што пренесе нешто што тој неодамна и призна: призна дека ме третирал лошо затоа што верувал дека не сум негово (биолошко) дете. Мојата сестра го кажа тоа како да треба да му дадеме некаква заслуга за тоа што ме одгледувал, и покрај овие околности. Некое време подоцна направив AncestryDNA тест кој заклучи дека сум негово биолошко дете.


– Прочитав приказна за пар со 5-годишно девојче и сопругот бараше ДНК тест бидејќи детето не личеше на него. Се испостави дека не е негово, но сопругата се заколна дека не изневерила, таа исто така направи ДНК тест и детето не беше нејзино. Започнаа истрага и се покажа дека болницата им дала погрешно бебе, а нивната биолошка ќерка била во системот за згрижување! Секако дека го задржаа детето кое го одгледале и исто така ја посвоиле нивната ќерка од системот.

– Така мојот сопруг отиде во тоалет. По еден час му испратив порака да прашам дали е жив. Не одговори. Отидов во нашата спална соба, светлото во тоалетот беше вклучено и вратата беше заклучена. Чукам и не вели ништо. Чукам погласно и го викам по име. Ништо. Наоѓам нож и ја отклучувам вратата. Влегувам во тоалетот и ја проверувам туш кабината, не можам да го најдам никаде. Го отворам плакарот и тој лежи на подот. Се исплашив и почнав да го тресам. Легнал со синото ќебе за да го утеши нашиот постар мачор бидејќи се плашеше од гром и заспал.

15-те вистински приказни што ги прочитавте покажуваат дека реалноста често ја надминува фикцијата во својата способност да изненади, збуни и инспирира. Секој пресврт во овие вистински приказни нè потсетува на непредвидливата природа на животот и на издржливоста на човечкиот дух.


Супер Попуст: -20%
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Двајца роми го гледале Титаник и по некое време едниот почнал да плаче и другиот го прашал…

Моите пријателки сакаат да носам помалку откриени бикини затоа што правам на нивните сопрузи да им биде непријатно