во , ,

23 Фотографии кои докажуваат дека природата никогаш нема да престане да не изненадува

Реклама

Ако никогаш не сте виделе животно што може да фотосинтезира, ако не сте знаеле дека постојат албино желки и не можете да замислите како изгледа кичмата на акробат, тогаш имаме нешто што може да ве воодушеви.

Тињата од оваа хемиска реакција изгледа како прашума.

Amorphopallus Titanium е едно од најголемите цвеќиња во светот. Цвета еднаш на секои 40 години 4 дена!

Малагашки скакулец со ретка боја.

Домородните луѓе, наречени Меланезијци, кои ги населуваат Соломонските Острови, североисточно од Австралија, се познати по нивната прекрасна темна кожа и природно руса коса.

„Отпечаток од дланка на 8-годишно дете во хранлив средина, после играњето надвор“

Габите Syncephalastrum изгледаат како цвеќиња под микроскоп.

Цвеќиња кои растат во вселенска станица

Акробат koj седи на глава…

Еве скелет од еж.

Астронаутите се обидуваат да утврдат колку кислород се движи низ нивните бели дробови.

Неверојатно ретка албино морска желка

Како што се испоставува, можно е да се слика со бактерии.

Обична мравка одблиску

Мексиканецот Ајолот се среќава со „Како да тренираш змеј“

Забите на дабарот се портокалови бидејќи содржат железо. Ова железо ги прави нивните заби поцврсти и така тие можат подобро да сечат дрво.

Овој морски полжав наликува на лист, можеби нема да јаде 9 месеци бидејќи може да фотосинтезира, исто како растение, кога е изложена на сонце!

Најмалата и најотровната жаба во светот е со големина од околу 10 мм, а нејзиниот отров е 100 пати посилен од морфинот.

Познат како пајак за пакување, овој пајак може да се израмни и да го обвитка телото околу гранките на дрвјата како камуфлажа.

Coral Cynalina има и поедноставно име – „Корално мачкино око“

54 милиони годишен геко фатен во килибар

Змиите можат да бидат толку мали.


Овој морски мекотел е откриен во близина на брегот на Бали во 2016 година.

Вака изгледа тигарската кожа кога е избричена.


Супер Попуст: -20%
Бесплатна достава над 2000 ден.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

19 Предмети со прекрасен дизајн кои всушност се многу тешки за чистење

Тато, наставничката по математика те побара…