во , ,

25 Необични предмети од минатото кои го поставуваат природното прашање: „Што е ова?“


Ако некое лице стане сопственик на редок антички предмет како резултат на чистење на плакарот на неговата баба, тогаш тој може да се нарече среќен. Ваквите антиквитети не само што се пријатни за око, туку и даваат можност да се допре минато време.

Чаша за бричење со преграда за четки за бричење

Овој држач за пенкало ротира и се удвојува како мапа на временска зона. Направено во 1960-тите

„Кинеска порцеланска чаша на баба, на чие дно се гледа женско лице“

Ножици за меко варени јајца. Тие работат вака: треба да го ставите прстенот на остриот крај на јајцето и да ја користите чинијата за да го отсечете врвот


„Часовникот на баба ми и дедо ми ги покажува деновите во неделата.“

Антички шпорет на дрва

„Мојата сопруга го чистеше овој овлажнител за шпорет на дрва од раните 80-ти. Изгледа неверојатно со пареа што излегува од неговиот нос!“

„Селото Спајс. Баба ми ми го купи пред 30 години и комплетот се чуваше во шталата на моите родители“.

„Ископав приврзок за парфем Max Factor од шкафот на баба ми. Сè уште мириса добро“.

Се верува дека некогаш се користело како лажица за сервирање овошје. Брановитиот раб не е оштетен

„Најдов вистински скапоцен камен во уникатната збирка книги на мојот дедо.“

„Мојата прабаба го носеше во 50-тите. Воодушевена сум од пчелата на цветот!“

„Мојот сопруг ми подари светилка. Мислам дека е од 1950-тите“.

Црно-бел компактен телевизор од 1970-тите. Работи!

„Алатот на тетка ми што е во подрум веќе 20 години. Ова е прекрасен салонска органа од почетокот на 20 век. Вреди да се обнови и да се свири на неа“

„Најдов одличен комплет канцелариски материјал од 70-тите. Не е ни отпакуван!“

Оригинална линија од 1964 година.

„Ова го најдов во куќата на моите родители“

„Мојот дедо имаше мала самопослуга. Работите кои останаа од неа ги користам за украсување на мојата кујна“.

Вага за мерење на јајца

„Моите роднини купија стара куќа и ми дозволија да го земам држачот за пешкири.“

Индиски свадбен накит стар 150 години

„Ги најдов во гаражата на дедо ми. Очигледно се испечатени рачно“.

„Ја реновирав бањата и тоа беше скриено таму.“

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Три брачни парови ги прославуваат годишнините од бракот во еден хотел…

21 Фотографии од мајстори чиј талент се гледа од вселената